Konfiguracja

Aby m├│c korzysta─ç na terenie UTP trzeba posiada─ç konto mailowe na uczelnianym serwerze b─ůd┼║ w innej jednostce uczestnicz─ůcej w projekcie eduroam. Konta mailowe przys┼éuguj─ů ka┼╝demu pracownikowi oraz studentowi uczelni.

Przed rozpocz─Öciem korzystania z sieci bezprzewodowej niezb─Ödne jest skorzystanie ze strony https://mail.utp.edu.pl/haslo aby umie┼Ťci─ç swoje has┼éo w centralnej bazie danych w odpowiednim formacie. Strona ta r├│wnie┼╝ powinna by─ç u┼╝ywana w celach bezpiecze┼ästwa do regularnego zmienienia has┼éa.

Drugim niezb─Ödnym krokiem jest ┼Ťci─ůgni─Öcie na urz─ůdzenie odpowiedniej wersji g┼é├│wnego certyfikatu wystawionego przez Dzia┼é Teleinformatyki - UTP:

Dla komputer├│w z systemem Windows: eduroam.utp.edu.pl/pliki/CA.cer

Dla urz─ůdze┼ä z systemem Symbian: eduroam.utp.edu.pl/pliki/CA.crt

Logowanie do sieci odbywa si─Ö poprzez wprowadzenie loginu w postaci:

oraz ustalonego hasła.

Projekt eduroam wymaga stosowania nast─Öpuj─ůcych parametr├│w po┼é─ůczenia, kt├│re musz─ů by─ç aktywne we wszystkich instytucjach:

• nazwa sieci: eduroam
  • uwierzytelnianie WPA
  • szyfrowanie TKIP

Jednak maj─ůc na uwadze wzgl─Ödy bezpiecze┼ästwa na niekt├│rych uczelniach uruchomiono r├│wnie┼╝ bardziej zaawansowane uwierzytelnienia. Taki spos├│b jest r├│wnie┼╝ dost─Öpny i polecany na terenie UTP:

• uwierzytelnianie WPA2
  • szyfrowanie AES

Typ protoko┼éu EAP musi by─ç ustawione na Chroniony protok├│┼é (PEAP), a metoda uwierzytelniania na bezpieczne has┼éo (EAP-MSCHAP v2). Wa┼╝ne jest by upewni─ç si─Ö, ┼╝e system Windows nie wykorzystuje nazwy logowania do systemu aby po┼é─ůczy─ç si─Ö z sieci─ů eduroam.

Dok┼éadne kroki tych ustawie┼ä znajduj─ů si─Ö w instrukcjach.

W razie problem├│w wyst─Öpuj─ůcych na pojedynczych komputerach istnieje kilka krok├│w, kt├│re mog─ů pom├│c uzyska─ç po┼é─ůczenie z sieci─ů:

1. Restart karty bezprzewodowej
  2. Ponowne skonfigurowanie po┼é─ůczenia, przy upewnieniu si─Ö, ┼╝e w tym czasie system nie pr├│buje nawi─ůza─ç ┼é─ůczno┼Ťci. Czasem w Windowsie zalegaj─ů jakie┼Ť pozosta┼éo┼Ťci, a wykasowanie po┼é─ůczenia i ponowna konfiguracja da najszybciej efekty.
  3. W systemie Windows 7 czasem nale┼╝y zaznaczy─ç opcj─Ö "uwierzytelniaj u┼╝ytkownika" w zaawansowanych opcjach po┼é─ůczenia.
  4. Upewnienie si─Ö za pomoc─ů strony https://mail.utp.edu.pl/haslo czy wpisywane przez nas has┼éo jest poprawne

Je┼Ťli ┼╝aden ze sposob├│w nie przynosi rezultat├│w nale┼╝y skontaktowa─ç si─Ö osobi┼Ťcie z administratorem, celem indywidualnego rozwi─ůzania problemu.