"Platforma Obsługi Nauki PLATON - Etap I:
Kontener usług wspólnych"

Czas realizacji projektu:

Termin rozpocz─Öcia realizacji projektu:
1 lipca 2008r.
Planowany termin zakończenia realizacji projektu:
25 lipca 2012r.

Cel projektu:

Rozw├│j krajowej infrastruktury teleinformatycznej nauki (sie─ç PIONIER) o aplikacje i us┼éugi wspieraj─ůce badania naukowe i prace rozwojowe polskich zespo┼é├│w badawczych na rzecz innowacyjnej gospodarki. Bezpo┼Ťrednim celem projektu jest wdro┼╝enie nowoczesnych us┼éug teleinformatycznych: wideokonferencji, eduroam, kampusowych, powszechnej archiwizacji, naukowej interaktywnej telewizji, dost─Öpnych dla ┼Ťrodowiska naukowego w Polsce.

Opis projektu:

Projekt PLATON zak┼éada stworzenie i uruchomienie 5 us┼éug dzia┼éaj─ůcych w oparciu o sie─ç PIONIER. Us┼éugami tymi s─ů:

Us┼éugi wideokonferencji: realizowane na drodze budowy wysokiej jako┼Ťci, bezpiecznego systemu wideokonferencyjnego w sieci PIONIER, kt├│ry umo┼╝liwi zar├│wno po┼é─ůczenia punkt-punkt jak i po┼é─ůczenia pomi─Ödzy wieloma lokalizacjami jednocze┼Ťnie oraz zapewni mo┼╝liwo┼Ť─ç rejestracji poszczeg├│lnych wideokonferencji i ich odtworzenia.

Us┼éugi eduroam: prosty i bezpieczny roaming os├│b ze ┼Ťrodowiska nauki i szkolnictwa wy┼╝szego w Polsce poprzez uruchomienie we wszystkich sieciach MAN i centrach KDM wzorcowych bezpiecznych system├│w dost─Öpu do sieci bezprzewodowej.

Us┼éugi kampusowe: zbudowane b─Öd─ů w oparciu o innowacyjn─ů infrastruktur─Ö obliczeniowo-us┼éugow─ů, o zasi─Ögu og├│lnokrajowym, dostarczaj─ůc─ů aplikacji na ┼╝─ůdanie, zdoln─ů zapewni─ç szerokiemu gronu u┼╝ytkownik├│w ze ┼Ťrodowisk akademickich i badawczych elastyczny, skalowalny dost─Öp do specyficznych aplikacji, zar├│wno w systemie MS Windows, jak i Linux, z uwzgl─Ödnieniem potrzeb okre┼Ťlonych grup zawodowych w tych ┼Ťrodowiskach wraz z wdro┼╝eniem systemu zintegrowanych us┼éug zarz─ůdzania zasobami gridowymi.

Us┼éugi powszechnej archiwizacji: udost─Öpnienie w skali kraju funkcjonalno┼Ťci zdalnej archiwizacji i backupu danych jako warto┼Ťci dodanej do og├│lnopolskiej akademickiej sieci naukowej PIONIER. Us┼éuga, zwi─Ökszaj─ůca ochron─Ö danych w czasie rzeczywistym, jest jednym z element├│w koniecznych do zwi─Ökszenia niezawodno┼Ťci funkcjonowania ka┼╝dej jednostki, a skierowana zosta┼éa do ┼Ťrodowiska akademickiego, w tym uczelni wy┼╝szych, jednostek badawczo-rozwojowych oraz szpitali zale┼╝nych od uniwersytet├│w oraz akademii medycznych.

Us┼éugi naukowej interaktywnej telewizji HD: udost─Öpnienie ┼Ťrodowisku naukowemu krajowej platformy dystrybucji naukowej interaktywnej telewizji HD i ┼Ťwiadczenie w sieci PIONIER us┼éug opartych o tre┼Ťci cyfrowe o wysokiej rozdzielczo┼Ťci dla edukacji, popularyzacji nauki i telemedycyny.

Źródła finansowania:

• Grant UE: 67 932 556,21 PLN